Sıkça Sorulan Sorular

S: Meyve ve Sebzeler kurutulduğunda vitaminleri kaybolur mu?
C: Kurutma işleminde su uçar ancak mineral, esansiyel maddeler ve vitaminlerde herhangi bir kayıp yaşanmaz. Kuru meyve ve sebzeler; – Lif Kaynağı açısından taze haline oranla daha zengin içeriklidir. – Çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. – Bağırsak hareketlerini ve sindirim sistemini düzenler. – Raf ömrü uzundur, kolay ve uzun süre saklanabilir.

S: Ambalaj özellikleri ve Son Kullanma Tarihi nedir?
C: Ambalaj olarak doypack ambalaj kullanmaktayız. Sebebi ise kraft doypack ambalajlar karton vazifesi görmektedir. Paket içerindeki nemi kraft bünyesinde çeker ancak dışarıya aktarmaz. Nem kraftta kalır paket içeri nemlenmez. Böylelikle bozulmalar engellenir. Kuru meyve ve sebzeler ortalama 8-15 ay son tüketim tarihi tanımlanmaktadır. Firma olarak ürünlerimiz genellikle 12ay son kullanma tarihi etiketlere basılmaktadır. Dökme olarak talep edilen ürünlerimiz firma talebine göre karton ambalajlarda yada 1-5-10-25 kg’lık PVC Jelatin ambalajlarda ya da alüminyum doypack ambalajlarla paketlenmektedir.

S: Uygun muhafaza yöntemleri nedir?
C: Nemden uzak, serin ve kuru ortamda saklanmalıdır. Mümkünse soğuk hava deposunda (buzdolabı) muhafaza edilmesi en sağlıklı yöntemdir. Ancak kuru ve serin ortamlarda da muhafaza edilebilmektedir.

S: Kapasiteniz nedir?
C: Çalışma kapasitemiz ürün cinsine, dilimleme formatına göre değişmektedir. Ürün içerisindeki nem miktarı arttıkça kurutma süresi artmaktadır. Ayrıca dilim inceldiğinde süre kısalır ancak kapasite azalmaktadır. İstenilen ürüne ve dilimleme formuna göre net kapasite belirlenebilmektedir.

S: Tedarik koşulları nedir?
C: Sipariş anında maksimum kapasitede üretim yapılacak şekilde hesaplama yapılıp uygun temin süresi hesaplanır ve sizlere bildirilir. Uygun koşullar oluşursa üretime başlanır. Mevsim konusu kuru meyve üretiminde en önemli konudur. İhracat ürünleri için standart ürün üretmek çok önemli olduğu için hammadde aynı yerden temin edilmelidir. Dolayısıyla net yaş ürün temin edilmelidir. Çeşitli gıda analizlerinin ve üretimin standart olması için en önemli husus hammaddenin standart olmasıdır.